Serwis www.irsi.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

Cele Instytutu

Badania i analizy

Upowszechnianie idei dostępności e-administracji przy wykorzystaniu technologi IT.

Organizacja kongresów, konferencji, seminariów, warsztatów.

Prowadzenie działalności naukowej, badawczej i naukowo-technicznej.

Prowadzenie konsultacji, mediacji oraz doradztwa.

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Wspieranie zastosowań informatyki w różnych dziedzinach życia społecznego.

Prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych.

aktualności

Nowe dowody osobiste

Dodano: 06.08.2021
Nowe dowody osobiste już wkrótce będą wydawane w Polsce. Będą zawierały odciski palców i własnoręczny podpis właściciela dokumentu. Już niebawem zostanie ogłoszony termin ich wprowadzenia. 
 
Prezydent 30 lipca 2021 roku podpisał nowelizację ustawy o dowodach osobistych. Nowe dowody będą zawierały odciska palca i podpis właściciela. Dokument miał być wydawany od 2 sierpnia, jednakże ten termin został przesunięty. O nowym terminie poinformuje minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP co najmniej 14 dni przed wdrożeniem nowych rozwiązań.
Dlaczego data została zmieniona?
 
- Z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa urządzenia do pobierania odcisków palców powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym są gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych – mówi minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
 
Obecne systemy nie są wystarczająco bezpieczne, by przetwarzać wrażliwe dane obywateli. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazała potencjalne zagrożenia wynikające ze stosowania obecnie dostępnych urządzeń. W związku z tym konieczne okazało się wyeliminowanie tego problemu, a co za tym idzie zmiana terminu wydawania nowych dowodów. 
 
WAŻNE! W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.
 
Więcej informacji.
lista aktualności

Partnerzy:

Copyright © 2013 - Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Wszelkie prawa zastrzeżone

Powered by: CMS Edito Realizacja: Ideo