Serwis www.irsi.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

Cele Instytutu

Badania i analizy

Organizacja kongresów, konferencji, seminariów, warsztatów.

Prowadzenie działalności naukowej, badawczej i naukowo-technicznej.

Prowadzenie konsultacji, mediacji oraz doradztwa.

Upowszechnianie idei dostępności e-administracji przy wykorzystaniu technologi IT.

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Wspieranie zastosowań informatyki w różnych dziedzinach życia społecznego.

Prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych.

aktualności

Bezpieczeństwo cyfrowe w erze nowych wyzwań

Dodano: 31.07.2023
W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej jest priorytetem dla jednostek, firm i instytucji na całym świecie. W ciągu ostatnich lat wzrosła liczba ataków i naruszeń danych, co pokazuje, jak ważne jest wdrażanie skutecznych środków ochronnych. Najnowsze raporty na temat bezpieczeństwa cyfrowego wskazują na zupełnie nowe typy zagrożeń, jak i na nowe warianty już wcześniej istniejących.
 
Złośliwe oprogramowanie (malware)
 
Raporty z różnych agencji zajmujących się bezpieczeństwem cyfrowym jednoznacznie wskazują na nieustanny wzrost ataków złośliwego oprogramowania. W 2022 roku liczba ataków wykorzystujących malware wzrosła o 67% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według raportu „CERT Orange Polska”, głównym źródłem dystrybucji malware’u w 2022 r. były e-maile. Ataki obejmują wirusy, trojany, ransomware i oprogramowanie szpiegujące. Firmy i instytucje muszą więc być coraz bardziej czujne i inwestować w zaawansowane rozwiązania antywirusowe oraz zwiększanie świadomości pracowników.
 
Cyberataki na firmy i instytucje publiczne
 
Jak wynika z najnowszego „Raportu o stanie cyberbezpieczeństwa RP”, celem najintensywniejszych działań cyberprzestępców pozostaje infrastruktura krytyczna RP. Jednak wszystkie instytucje publiczne stanowią istotny cel dla hakerów. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba udanych ataków na przedsiębiorstwa i instytucje publiczne wzrosła o 45%. Ataki te mają na celu kradzież poufnych danych, zakłócenie działalności biznesowej i żądanie okupu w przypadku ransomware. Wiele firm i instytucji publicznych musi zwiększyć środki bezpieczeństwa, takie jak monitoring sieci i zaawansowane narzędzia wykrywania zagrożeń.
 
Ryzyko ataków na Internet Rzeczy (IoT)
 
Internet Rzeczy (IoT) stał się kluczowym elementem dla wielu firm i gospodarstw domowych. Jednakże, to rozszerzenie i zintegrowanie urządzeń IoT niesie ze sobą poważne ryzyko związane z bezpieczeństwem. W 2022 roku liczba ataków na urządzenia IoT wzrosła o 78%, a wiele z nich wynikało z błędów w konfiguracji i braku aktualizacji oprogramowania. Jak podaje raport „CERT Orange Polska”, najczęściej atakowanymi celami IoT były urządzenia sieciowe takie jak Netgear czy D-Link. Bezpieczne korzystanie z urządzeń IoT wymaga lepszej ochrony, jak również intensywnej edukacji użytkowników w zakresie odpowiedniego korzystania z tych technologii.
 
Rola sztucznej inteligencji w zabezpieczeniach
 
Sztuczna inteligencja (SI) odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Firmy i agencje używają SI do analizy dużej ilości danych w celu wykrywania i zapobiegania cyberatakom. W ciągu ostatnich dwóch lat, 82% firm zauważyło, że sztuczna inteligencja pozwoliła im na szybsze i bardziej precyzyjne wykrywanie zagrożeń. Wprowadzenie sztucznej inteligencji w rozwiązaniach bezpieczeństwa przyczynia się do poprawy reakcji na ataki oraz zmniejszenia liczby niebezpiecznych luk w systemach informatycznych.
 
Bezpieczeństwo cyfrowe to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w świecie zdominowanym przez technologię. Dane z najnowszych raportów wskazują na ciągły wzrost ataków cybernetycznych, co wymaga podjęcia skutecznych działań zapobiegawczych. Firmy i instytucje publiczne muszą inwestować w zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa, świadomość pracowników i edukację użytkowników. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w ochronie cyfrowej może znacznie poprawić wykrywanie i zapobieganie atakom. W miarę jak technologia będzie się rozwijać, niezbędne będzie ciągłe doskonalenie strategii bezpieczeństwa, w celu ochrony naszej cyfrowej przyszłości.
 
lista aktualności

Partnerzy:

Copyright © 2013 - Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Wszelkie prawa zastrzeżone

Powered by: CMS Edito Realizacja: Ideo